Noter Onaylı Tercüme nedir?

Noter Onaylı Tercüme nedir?

Tercüme bürolarında tercümesini yaptırdığınız belgeleri teslim edeceğiniz kurum , resmi onay istediğinde yapılan işleme noter onayı , bu tür tercüme hizmetine Noter Yeminli Tercüme denilmektedir.Noter Yeminli Tercümeler ,Noter bünyesinde yemin zaptı bulunan Yeminli Tercümanlar tarafından  tercüme edilip noter tarafından onaylanarak resmi kurumlar nezdinde geçerli hale getirilmiş olur.Noter Onaylı Tercüme

Hangi tür belgeler için noter onayı gerekir?

Resmi kurumlara vereceğiniz pasaport, kimlik, diploma, transkript, aile cüzdanı, boşanma kararı gibi belgelerle uluslararası sözleşmeler için noter tasdiki gerekebilir.

Noter tasdiki niçin gereklidir?

Tercümesini yaptırdığınız belgeleri vereceğiniz makam, resmi onay istediğinde yaptırılır.

Türkiye’de bu onay işlemini gerçekleştirme görevi İçişleri Bakanlığı tarafından noterlere verilmiştir. Bu belgeleriniz ancak noterlerin tasdik işleminden sonra yasalar önünde geçerlilik kazanır.

Noter tasdikini nerede yaptırabilirim?

Noter tasdikini herhangi bir noterde değil, yeminli tercümanın yemin zaptı imzaladığı noterde gerçekleştirilebilirsiniz.

Noter onayı olacak bir evrak nasıl hazırlanır, Noter onayı için ayrıca ücret ödeniyor mu?

Belgenizin tercümesi, çeviri bürosuna bağlı yeminli tercüman tarafından yapılır. Tercümeler, büro tarafından kaşelenir, yeminli tercüman tarafından imzalanır. Alta orijinal belgenin fotokopisi, üste ise tercümesi konarak çift suret olarak hazırlanır. Bu iki suretten birisi noterde diğeri ise müşteride kalacak şekilde hazırlanır. Müşteri, istediği zaman tercümeyi notere tasdik ettirebilir ve ilgili notere ayrıca tasdik ücreti öder.

Noter Onaylı Çeviri Ücretleri

Noter onay ücreti, çeviri hizmet bedelinden ayrıdır ve evrakın niteliğine ve sayfa sayısına göre değişmektedir.

Noterler, 2019 yılı için bir sayfalık (yaklaşık 20 satır) bir belge için yaklaşık 135TL, yarım sayfalık belgeye ise 100 TL onay ücreti almaktadır. Örneğin yurt dışından alınmış bir diplomanın, çevirisi yapıldıktan sonra, tasdiki için noterler tarafından talep edilen ücret 100ila 135TL arasında olacaktır.

Noter tasdik işlemini, müşterinin talebi doğrultusunda tercüme bürosu da takip edebilir.