Tercümanlık yapan ünlüler -1 Orhan Veli Kanık

Tercümanlık yapan ünlüler -1 Orhan Veli Kanık

Tercümanlık birçok ünlü için hayatının belirli dönemlerinde profesyonel olarak icra ettikleri bir  meslek olmuştur. Bağımsız veya bir kuruma bağlı olarak tercüme yapan birçok ünlü vardır. Bunlardan biride Garip akımının kurucusu ünlü şair Orhan Veli Kanık’tır.

Orhan Veli bir şair olarak şiir çevirileri yapmakla kalmamış aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’na çevirmen olarak çalışmıştır. Efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’in adıyla anılan Hasan Ali Yücel Klasiklerinin çeviri ekibinde yer alıyor Orhan Veli.

Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık

Bu çeviri ekibinin içinde kimler yok ki? Nurullah Ataç, Sabahattin Eyuboğlu, Halide Edip Adıvar, Adnan Adıvar, Sabahattin Ali, Orhan Veli, Oktay Rifat, Melih Cevdet Anday, Azra Erhat, Ahmet Hamdi Tanpınar, Vedat Günyol, Bedrettin Tuncel, Esat Sabri Siyavuşgil, Nusret Hızır, Hasan Ali Ediz, Orhan Burian, Erol Güney, Melahat Özgü, hatta dolaylı olarak Nazım Hikmet, Zeki Baştımar ve Hasan-Ali Yücel’in kendisi, çünkü, Bakanlık’taki işlerini bitirir bitirmez, akşam saat kaç olursa olsun, arkadaşlarını imecesine katılıyor, gece geç saatlere kadar yapılan çeviriler üzerinde tartışıyor ya da yeni kitapların çevirisi gündeme alınıyordu.